Zawodnicy klubu BUKOS uczestniczyli w ostatnim czasie w dwóch wyjazdach do Szklarskiej Poręby –Jakuszyce: od 27 do 29 grudnia ubiegłego oraz od 13 do 15 stycznia bieżącego roku.
Pierwszy dzień przeznaczono na aklimatyzację i przypomnienie podstawowych umiejętności narciarskich. Najbardziej doświadczeni ruszyli do schroniska Orle, gdzie podziwiali piękno przyrody Sudetów. Mniej wprawieni krążyli wokół Polany Jakuszyckiej. Następnego dnia każdy z biegaczy wyruszył na trasy narciarskie, postanawiając pokonać więcej kilometrów niż pierwszego dnia. Niestety część tras została zamknięta, ponieważ równocześnie odbywały się Mistrzostwa Polski w biathlonie, ale dzięki temu nasi biegacze mogli podziwiać na trasie tych najlepszych, m.in. Tomasza Sikorę srebrnego medalistę Igrzysk Olimpijskich, mistrza i wicemistrza świata. Ostatni dzień przyniósł zmianę pogody: temperatura spadła poniżej zera i poprószył śnieg, co spowodowało, że trasy były oblodzone. W tym dniu niektórzy wyznaczyli sobie jeszcze dłuższe trasy, inni przeszli z nart klasycznych na łyżwowe, ale każdy radził sobie zarówno z podjazdem jak i ze zjazdem co początkowo stanowiło problem.
Drugi wyjazd obfitował w szereg niespodzianek, otóż nasi młodzi narciarze mieli okazję obserwować trenującą Justynę Kowalczyk naszą polską biegaczkę i mistrzynię Tour de Ski. Kilkoro zawodników miało szczęście rozmawiać z trenerem Justyny - Aleksandrem Wiertelnym i zrobić sobie pamiątkową fotografię. Marzeniem każdego była fotka z Justyną, ale proszono, by jej nie zatrzymywać i nie przeszkadzać w treningu, ponieważ takich marzycieli jak nasi zawodnicy było mnóstwo. Kolejnym punktem wyjazdu było uczestnictwo w odbywanym na Polanie Jakuszyckiej Biegu Tysiąclecia połączonych z edycją Salomon Nordic Sunday. Nasi narciarze startowali w kategorii OPEN MINI FT. Najlepszą kobietą stylem dowolnym na 10km okazała się zawodniczka Natalia Idczak z czasem 57:56,6, która w klasyfikacji generalnej zajęła 5 miejsce. Bardzo dobrze spisał się również Piotrek Klimkowski, który zajął 4 miejsce w klasyfikacji generalnej, należy zaznaczyć, że biegał w jednej kategorii z dorosłymi zawodnikami. Na uwagę zasługuję również 14 miejsce Katarzyny Dajewskiej z czasem 1:10:52,6 oraz 15 miejsce Agaty Szymoniak z czasem1:10:52,7. Ponadto w biegu wzięli udział nasi starsi biegacze, którzy niestety spóźnili się z pobraniem czipu, który klasyfikował zawodników na mecie. Oto czasy z jakimi przybiegli: Wels Dominik 00:36:10s, Patryk Bolewicz 00:35:30, Marcin Kowalski 00:41:10, Mikołaj Dubicki 00:38:16,3.
Oba wyjazdy były przygotowaniem do Mistrzostw Polski w Narciarskim Biegu na Orientację, który odbędzie się 4 i 5 lutego bieżącego roku. Już dziś życzymy im udanego startu.